Головна | Реєстрація | Вхід | RSSВівторок, 16.04.2024, 07:26

Використання навчальної літератури

Лист МОН від 05.09.2013 № 1/9-607 "Про використання навчальної літератури"

До уваги педагогів!

Інформуємо, що відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 02.08.2012 № 882 «Про використання навчальної літератури у загальноосвітніх навчальних закладах» в організації навчально-виховного процесу загальноосвітнім навчальним закладам дозволено використовувати лише навчальні програми, підручники та навчально-методичні посібники, що мають гриф Міністерства або схвалені відповідною комісією Науково-методичної ради з питань освіти.

Перелік навчальних програм, підручників та навчально-методичних посібників, рекомендованих Міністерством освіти і науки України для використання у загальноосвітніх навчальних закладах, щорічно друкується в Інформаційному збірнику Міністерства та розміщується на офіційних веб-сайтах Міністерства (www.mon.gov.ua) та Інституту інноваційних технологій і змісту освіти (www.iitzo.gov.ua).

Відповідно до Порядку надання навчальній літературі, засобам навчання і навчальному обладнанню грифів та свідоцтв Міністерства освіти і науки України, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 17.06.2008 № 537 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 липня 2008 р. за № 628/15319, Міністерством встановлено два види грифів:

«Затверджено Міністерством освіти і науки України»;

«Рекомендовано Міністерством освіти і науки України».

За умови позитивного висновку відповідної комісії Науково-методичної ради з питань освіти Міністерством освіти і науки України навчальній літературі може надаватися дозвіл до використання у загальноосвітніх навчальних закладах із записом «Схвалено для використання у загальноосвітніх навчальних закладах».

На звороті титульного аркуша навчального видання вказуються номер і дата листа або наказу Міністерства освіти і науки України, яким надано гриф, або номер і дата листа-підтвердження Інституту інноваційних технологій і змісту освіти про схвалення для використання у загальноосвітніх навчальних закладах.

Окрім цього, звертаємо увагу на те, що окремі видавництва з метою уникнення розгляду рукописів навчальної літератури предметними комісіями Науково-методичної ради з питань освіти під час видання продукції фальсифікують інформацію щодо отримання навчальною літературою відповідних грифів Міністерства освіти і науки України.

Для цього на титульних сторінках навчальних видань здійснюються написи, що вводять в оману вчителів і батьків. Наприклад: «Посібник підготовлений відповідно до навчальної програми, затвердженої Міністерством освіти і науки України», «Посібник розроблений до підручника, який затверджений (рекомендований) Міністерством освіти і науки України», «Посібник схвалений предметною комісією» (проте не зазначалось, якою саме комісією), «Схвалено до використання в загальноосвітніх навчальних закладах Вченою радою того чи іншого вищого навчального закладу», тощо. З метою реалізації неякісної та фальсифікованої продукції в закладах освіти видавці обґрунтовують дозвіл їх використання в навчальних закладах з посиланням на зазначені написи.

Вищенаведені дані не відповідають вимогам і спотворюють інформацію, яка підтверджує доцільність використання навчальних видань.

Також, повідомляємо, що у зв’язку із набуттям чинності постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2011 р. № 462 «Про затвердження Державного стандарту початкової загальної освіти» та постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1392 «Про затвердження Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти» розпочинаючи з 2012/2013 навчального року у загальноосвітніх навчальних закладах буде використовуватися лише та навчальна література, яка розроблена відповідно до новостворених навчальних програм та яка має відповідні грифи Міністерством освіти і науки України за умови її відповідності авторським концепціям підручників-переможців Всеукраїнського конкурсу рукописів підручників для учнів 1-4 та 5-9 класів загальноосвітніх навчальних закладів, створених цим же авторським колективом або за їх участі у розробці рукопису чи за наукової редакції керівника авторської концепції підручника-переможця.

Звертаємо увагу на те, що всі попередньо видані навчальні посібники для учнів 1-х, 2-х та 5-х класів загальноосвітніх навчальних закладів видані раніше (до 2012 року) не відповідають новим навчальним програмам, які діятимуть з 1 вересня 2013 року та надалі використовуватися у навчально-виховному процесі не можуть

Міністерство освіти і науки України, Державна інспекція навчальних закладів, Інститут інноваційних технологій і змісту освіти продовжують здійснювати заходи щодо забезпечення використання у загальноосвітніх навчальних закладах тільки якісної навчально-методичної літератури, яка пройшла експертизу та отримала відповідний гриф.

Звертаємо Вашу увагу на те, персональну відповідальність за використання у навчально-виховному процесі навчальної літератури, яка не має відповідного грифа Міністерства або схвалення для використання у загальноосвітніх навчальних закладах, покладено на керівників загальноосвітніх навчальних закладів.

Просимо вищезазначену інформацію довести до відома керівників навчальних закладів, вчителів, батьків та учнів.

Заступник Міністра                                                               Б. М. Жебровський